Piękne, białe zęby są marzeniem każdego z nas. Półki sklepowe uginają się od produktów wybielających takich jak pasty, płyny, żele, paski. Jednak czy te produkty cechują się wysoką skutecznością? Produkty ogólnodostępne usuwają tylko niewielkie przebarwienia, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów u dentysty.
Od czego zacząć?
Zanim podejmiemy decyzję o wybielaniu, należy skonsultować się z lekarzem dentystą, który oceni stan naszego uzębienia. Dlaczego? Nie jest to zabieg dla każdego. Wyjątki przedstawiamy poniżej:
Przeciwwskazania do wybielania zębów:
- ciąża i karmienie piersią,
- uszkodzenia mechaniczne, zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej (afty, owrzodzenia), opryszczka,
- niedawno wykonane zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej,
- niewyleczona próchnica, duża ilość wypełnień (zwłaszcza nieszczelnych), koron, mostów lub licówek na zębach przednich,
- nadwrażliwość zębów, zła higiena jamy ustnej ze współistniejącym stanem zapalnym dziąseł, paradontoza
- alergia na nadtlenek wodoru, nadtlenek karbamidu oraz inne środki chemiczne,
- aparat ortodontyczny (wybielanie zębów można wykonać po 6 miesiącach od zakończenia leczenia ortodontycznego).
Zanim przystąpimy do samego wybielania zębów w wybranym gabinecie, warto zapoznać się z dostępnymi metodami.
Metody wybielania zębów:
1. Zabieg wybielania za pomocą nakładek
Obejmuje dwie wizyty stomatologiczne. Na pierwszej, lekarz pobiera wyciski pod modele, na których zostaną wykonane specjalne nakładki. Nakładki wykonane są z miękkiego, elastycznego, przeźroczystego materiału co zapewnia idealne dopasowanie do zębów pacjenta.
Podczas drugiej wizyty, nakładki wraz z preparatem wybielającym zostają przekazane pacjentowi a lekarz dentysta udziela instrukcji dotyczących ich stosowania.
Instrukcje dla pacjenta przed zastosowaniem nakładek:
- Wyszczotkować zęby.
- Nałożyć punktowo żel ze strzykawki do wewnętrznych części nakładki. Zaleca się umieszczenie w nakładce wybielającej na powierzchni wargowej preparatu w ilości odpowiadającej kuleczce o średnicy 2-3 mm na każdy ząb.
- Nałożyć nakładki wypełnione żelem.
- Podczas pierwszego wybielania nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej na 2-3 godziny, podczas kolejnego 6-8 godzin – najlepiej na noc.
- Po zdjęciu nakładek należy starannie wypłukać jamę ustną i umyć zęby.
- Po użyciu nakładek usunąć z nich resztki żelu miękką szczoteczką pod zimną bieżącą wodą, osuszyć, włożyć do pudełka.
- W celu uzyskania oczekiwanego efektu nakładki stosujemy od 2 do 4 tygodni.
Co po zabiegu?
Należy pamiętać, że po wybielaniu może pojawić się tkliwość i podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej. W czasie wybielania i tuż po jego zakończeniu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne.
Podczas wybielania i dwa tygodnie po jego zakończeniu należy stosować dietę złożoną z niebarwiących składników żywieniowych. Do zakazanych napojów i pokarmów zaliczamy: kawę, herbatę, czerwone wino, czerwony barszcz, jagody, sos sojowy, buraki, marchew, soki i napoje gazowane o ciemnych barwach. Należy zaprzestać palenia tytoniu oraz stosować preparaty zalecone przez lekarza.
Utrzymanie efektów wybielania zależy nie tylko od diety ale również od nawyków pacjenta dotyczących higieny jamy ustnej, dlatego zaleca się regularne usuwanie złogów nazębnych.
2. Zabieg wybielania zębów lampą
Zabieg z użyciem lampy zwykle trwa ok. 1,5 h. Polega on na trzykrotnej aplikacji preparatu wybielającego o wysokim stężeniu oraz aktywacji żelu dawką energii z lampy. Przed zabiegiem pacjentowi zakłada się okulary ochronne oraz rozwierak, który izoluje wargi i policzki. Dziąsła pokrywa się płynną żywicą tzw. koferdamem i utwardza lampą polimeryzacyjną. Po aplikacji pierwszej warstwy żelu, naświetlanie trwa zwykle 10 minut. Następnie usuwa się żel z powierzchni zębów i powtarza czynność.
Efekty widoczne są od razu po zabiegu, gdyż w trakcie, szkliwo można rozjaśnić nawet o kilka tonów. Po zabiegu może występować nadwrażliwość zębów na zimno, pomimo stosowania substancji ochronnych na zęby.
Co jeszcze warto wiedzieć o wybielaniu?
- wybieleniu ulegają tylko zęby naturalne,
- wypełnienia, korony, licówki oraz mosty nie ulegają wybieleniu i konieczna jest ich wymiana w celu dostosowania do barwy zębów naturalnych po wybielaniu,
- przed rozpoczęciem wybielania zaleca się wykonanie tzw. higienizacji (skaling + piaskowanie), czyli usunięcie kamienia i osadu nazębnego. Miejsca, gdzie znajduje się kamień nazębny się nie wybielą. O tym czy zabieg jest potrzebny decyduje lekarz dentysta.
Ważne również by pamiętać, że od oczyszczania do wybielania powinien minąć chociaż tydzień, aby wygoiły się ewentualne podrażnienia zębów i dziąseł.