UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Kwaśne niebezpieczeństwo. Dowiedz się, jak go unikać

woda z sokiem z cytryny - wpływ na zęby

Woda z sokiem z cytryny. Dobre rozwiązanie na upalne dni. Orzeźwia, nawadnia, nieźle smakuje, poprawia trawienie, dostarcza witamin. Można powiedzieć, samo zdrowie. Za tym napojem kryje się jednak pewna pułapka, a pijąc go, trzeba uważać na zęby. Oprócz niewątpliwych zalet zdrowotnych i ogólnie pozytywnego wpływu na organizm może również niekorzystnie oddziaływać na uzębienie. Warto więc wiedzieć, jak tego unikać. Nie można też oczywiście zapominać o innych produktach spożywczych, które działają w podobny sposób.

Sok z cytryny ma duży wpływ na odczyn pH w jamie ustnej. Picie go sprawia, że spada on poniżej poziomu 5,5, czyli staje się kwasowy. Z tym zaś wiąże się niebezpieczeństwo kwasowej erozji szkliwa.

Nie szczotkuj po kwaśnym

Najprostszym i skutecznym sposobem na pozbycie się z zębów wszystkiego, co im szkodzi, jest umycie ich pastą i szczoteczką. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji jest to wskazane. Jednym z przykładów jest właśnie szczotkowanie tuż po spożyciu napojów i posiłków o kwasowym pH. Dlaczego jest to niebezpieczne? Chodzi o to, że szczotkując szkliwo na które działają kwasy, można je mocniej ścierać i uszkadzać. To zaś prosta droga do nadwrażliwości. Do tego szkliwo traci przy tym swoją grubość i zwiększa się jego przepuszczalność, co może być groźne dla zębiny, która znajduje się pod nim. Dlatego z myciem zębów w takiej sytuacji należy odczekać przynajmniej 30 minut, co da czas na pomocne działanie śliny.

Korzystny wpływ śliny

Ślina odgrywa ważną rolę, bowiem posiada właściwości ochronne i neutralizuje kwasy w jamie ustnej. Dostarcza jednocześnie związki, które korzystnie wpływają na szkliwo, remineralizując je. Dodatkowo zostawia na powierzchni zębów ochronną warstwę z mucyn. Są to wielocząsteczkowe glikoproteiny, których zadaniem jest ochrona uzębienia przez enzymami trawiennymi. Poza tym skład śliny przykłada się do zwalczania drobnoustrojów przyczyniających się do powstania próchnicy.

Nie tylko sok z cytryny

Wspomniany na wstępie sok z cytryny nie jest jedynym produktem spożywczym, na który trzeba uważać, jeżeli chcemy utrzymać uzębienie w zdrowiu i dobrym stanie.

Kwasowy odczyn mają też m.in. owoce cytrusowe, soki owocowe, świeże i przetworzone pomidory, kiszonki, ocet, a także keczupy, musztardy czy sosy, które go zawierają. Do tej listy trzeba też dopisać np. colę, inne napoje gazowane czy wino. Po ich spożyciu należy wstrzymać się z myciem zębów co najmniej pół godziny.

Zęby pod opieką najlepszych

Znajomość reguł dotyczących dbania o uzębienie i stosowanie się do nich na co dzień to jednak nie wszystko. Musimy pamiętać także o regularnych kontrolach u specjalisty.

W Centrum Stomatologicznym Kołodent, które zlokalizowane jest na warszawskiej Woli zrobimy wszystko, czego potrzebują nasze zęby i jama ustna. Tam doświadczeni dentyści sprawdzą, czy nie dzieje się z nimi nic złego. W razie potrzeby, bezboleśnie i bezstresowe, przeprowadzą konieczne zabiegi.

Kołodent, znajdujący się na Woli, oferuje również pełen pakiet usług związanych z higienizacją i poprawą estetyki zębów. Jego usługi skierowane są zarówno do dorosłych, jak również dla najmłodszych pacjentów. Inaczej mówiąc, jest to po prostu doskonałe i sprawdzone miejsce dla każdego, kto w Warszawie szuka dobrego stomatologa.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55