Wady zgryzu najlepiej korygować w młodym wieku. Nieprzypadkowo tak jest, bo u dzieci i nastolatków tkanki kostne zębów są bardziej elastyczne, rozwijają się, a zatem łatwiej da się pokierować nimi w taki sposób, by zajęły prawidłową pozycję i przybrały poprawny kształt. Kiedy jednak z jakiś względów przegapimy ten moment, to nic straconego. Skuteczne leczenie ortodontyczne można przeprowadzić także u dorosłych.
Zdarza się, że decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego rozważamy będąc już dojrzałym. Motywacja bywa różna – m.in. chęć poprawy estetyki i samopoczucia, podniesienie komfortu życia. Bez względu czym się kierujemy, warto wiedzieć, jak leczenie ortodontyczne przebiega u dorosłych.
Czy powinienem nosić aparat ortodontyczny
To, czy podjęcie leczenia jest wskazane bądź konieczne, oceni lekarz. Po taką konsultację można zwrócić się do specjalistów z Centrum Stomatologicznego „Kołodent”, które mieści się na warszawskiej Woli. Aparat można stosować m.in. przy wadach zgryzu, do których zaliczamy: zgryz otwarty, zgryz krzyżowy oraz przodo- i tyłozgryz, stłoczenie zębów, szparowatość, niepełne wyrznięcie lub całkowite zatrzymanie zębów, a także zaburzenia okluzji, czyli nieprawidłowe stykanie się górnych i dolnych zębów. Wszystkie wady wiążą się nie tylko z nieodpowiednim wyglądem uzębienia, ale mogą również powodować rozmaite dolegliwości oraz uszkadzać zęby i dziąsła.
Jaki aparat wybrać
Współczesna medycyna daje różne możliwości leczenia. Wybór aparatu zależy od wady zgryzu i zaleceń lekarskich dla konkretnego pacjenta. Aparaty stałe posiadają metalowe zamki przyklejane do powierzchni zębów, a połączone z nimi łuki naciskają na zęby, powodując ich przesunięcie do właściwej pozycji. Aparaty te występują również w wariancie z zamkami ceramicznymi, które kolorystycznie są zbliżone do barwy zębów, a przez to mniej widoczne. Aparaty lingwalne charakteryzują się tym, że mają zamki przyklejane do wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu są zupełnie niewidoczne. Jeżeli wada jest mniej złożona i zaawansowana, a tkanka z których zbudowane są zęby jest bardziej elastyczna i podatna na leczenie, można zastosować specjalne nakładki na zęby, będące pewną formą aparatu ruchomego. Nakładki można samodzielnie zdejmować, jednak aby przyniosły pożądany rezultat, powinny być noszone minimum ok.20-22 godzin na dobę.
Ile trzeba nosić aparat
Efekt leczenia ortodontycznego zależy od indywidualnego przypadku i występującej wady zgryzu. Aparat tradycyjny zwykle trzeba nosić od 24 do 36 miesięcy, a aparat nakładkowy przeważnie od 12 do 24 miesięcy. Przybliżony potrzebny czas oszacuje lekarz.
Centrum Stomatologiczne „Kołodent”, znajdujące się w Warszawie na Woli, to miejsce, w którym profesjonalna kadra zajmie się kompleksowo naszym uzębieniem. Podczas wstępnej konsultacji ortodontycznej specjalista określi m.in. na jaką korektę możemy liczyć, jaki aparat zastosować i ile potrwa leczenie. Trzeba pamiętać, że noszenie aparatu nie boli, ale trzeba się do niego przyzwyczaić, zaś na początku można odczuwać pewien dyskomfort.
Będą dorosłym warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne. Jego efekt to nie tylko lepszy wygląd zębów czy poprawa wymowy, ale też wyeliminowanie ryzyka wystąpienia chorób i uszkodzeń zębów, dziąseł czy przyzębia.