UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Energetyki nie służą Twoim zębom

Jak energetyki wpływają na zęby

Picie słodkich, gazowanych napojów to duże zagrożenie dla zdrowia naszych zębów. Bardzo niekorzystnie na stan uzębienia wpływa spożywanie tzw. energetyków. Wyjątkowo destrukcyjne działanie ma tu bowiem zestawienie w ich składzie kwasowości i dużej ilości cukrów prostych. Takie substancje odbijają się na zdrowiu szczególnie ludzi młodych. Na szczęście od pewnego czasu niepełnoletni nie mogą legalnie kupować tego typu napojów. Niemniej starsi również powinni mieć świadomość, że energetyki to wyzwanie dla całego organizmu i przy tym nie są obojętne dla jamy ustnej.

Napoje energetyzujące nie są neutralne dla zdrowia. Charakteryzuje je m.in. wysoka zawartość kofeiny, a jej nadmierne spożycie to duże obciążenie dla serca. Może przełożyć się na wystąpienie np. nadciśnienia, podwyższonego tętna czy arytmii. Do tego często powoduje kłopoty ze snem, nerwowość czy stan niepokoju.

Jak energetyki wpływają na zęby

Kofeina czy substancje stymulujące, których nie brakuje w energetykach, to nie wszystkie pułapki dla naszego zdrowia. Niebezpieczna jest również potężna dawka cukrów prostych połączona z niskim, kwaśnym odczynem pH. To zestawienie wyrządza dużą krzywdę jamie ustnej, prowadzi do kwasowej erozji szkliwa i próchnicy.

Kwasowa erozja szkliwa jest procesem polegającym na wypłukiwaniu minerałów zawartych w szkliwie zębów. Przyczynia się do niej kwaśny odczyn produktów spożywczych. Kiedy dojdzie do erozji, zęby są osłabione, bardziej podatne na uszkodzenia czy nadwrażliwe. Z kolei przyczyną próchnicy są bakterie, które odżywiają się cukrami prostymi zawartymi w spożywanych przez nas napojach i posiłkach. Wytwarzają z nich kwas mlekowy, który niszczy uzębienie.

Kwasowa erozja szkliwa i próchnica to przypadłości, z którymi powinniśmy bezzwłocznie udać się do dentysty. Pomoc w takiej sytuacji znajdziemy w Centrum Stomatologicznym Kołodent, które mieści się na Woli w Warszawie.

Energetyki niebezpieczne dla młodych

Kwasy i cukry, znajdujące się m.in. w napojach energetycznych, są szczególnie niebezpieczne na etapie wyżynania się i kształtowania zębów. W młodym wieku pojawiają się m.in. przedtrzonowce, a także drugie i trzecie zęby trzonowe. Początkowo nie są w pełni zmineralizowane, a przez to wyjątkowo narażone na działanie negatywnych czynników i powstanie próchnicy.

Najważniejsza jest profilaktyka

Kluczowe znaczenie dla zdrowia zębów i jamy ustnej ma profilaktyka. Codzienne nawyki – regularne i prawidłowe szczotkowanie pastą z fluorem, używanie płynów do płukania, ale również zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały – mogą pomóc uchronić nas przed kłopotami zdrowotnymi. Przy tym nie można oczywiście pomijać wizyt kontrolnych u stomatologa czy korzystania z zabiegów fluoryzacji czy higienizacji.

W Centrum Stomatologicznym Kołodent, które znajduje się na warszawskiej Woli, możemy skorzystać z szerokiego zakresu zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej i estetycznej, a także porad specjalistów. W przypadkach, które wymagają szybkiej interwencji, wdrożone zostanie leczenie bez bólu i stresu. Kołodent to po prostu skuteczne i sprawne rozwiązanie mniejszych i większych problemów z zębami i jamą ustną.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55