UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Dentystyczne dylematy. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania

dentystyczne dylematy

Co jaki czas zgłaszać się na wizytę kontrolną do dentysty? Czy prześwietlenia zębów nie zaszkodzą mojemu zdrowiu? Czy częstsze RTG mogą być dla mnie niebezpieczne? Jak często przeprowadzać zabiegi związane z higieną jamy ustnej w gabinecie stomatologiczny? A jak często robić je samodzielnie? Tego rodzaju pytania stawia sobie wiele osób. Szukanie odpowiedzi niejednokrotnie wiążę się z rozmaitymi wątpliwościami. Warto więc je rozwiać.

Na powyższe pytania nie ma jednej, cudownej odpowiedzi, bo utrzymanie dobrego stanu zębów oraz jamy ustnej to kwestia indywidualna. Wiele zależy od predyspozycji, nawyków czy cech osobistych. Można za to dać wskazówki i przypomnieć o zasadach, które pomogą zadbać o zdrowie.

Co ile wizyta u stomatologa?

Częstotliwość wizyt u dentysty zależy od wielu czynników. Osoby cieszące się bardzo dobrym zdrowiem ogólnym, zachowujące prawidłową higienę jamy ustnej i nie narażone na oddziaływanie innych czynników ryzyka, mogą przestępować próg gabinetu nawet co dwa lata. Takich szczęśliwców jest jednak niewielu, dlatego większość z nas powinna przechodzić kontrolę przynajmniej raz w roku. Kiedy palimy papierosy, jemy sporo słodyczy, mamy cukrzycę, astmę, obniżoną odporność albo schorzenia układu krążenia, do stomatologa warto zgłaszać się raz na 3-6 miesięcy. Jednak zawsze, gdy coś nas zaniepokoi albo pojawi się ból, powinniśmy niezwłocznie to skonsultować ze specjalistą.

Czy prześwietlenie jest szkodliwe?

U stomatologa wykonuje się różnorodne rodzaje prześwietleń, w zależności od potrzeb diagnostycznych i zabiegowych. Bada się w ten sposób pojedyncze zęby, łuki zębowe czy większe obszary twarzoczaszki, obrazując je również w trójwymiarze. Trzeba podkreślić, że podawana dawka promieniowania jest niska i bezpieczna dla zdrowia. Zdjęcia niekiedy wykonuje się kilkukrotnie w małych odstępach czasowych – przed podjęciem leczenia i po jego zakończeniu, żeby ocenić efekty. Jednak nawet wtedy nie należy się obawiać o negatywne konsekwencje dla organizmu.

W domu i w gabinecie

Żeby zapobiec próchnicy czy chorobom dziąseł, bardzo ważne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej. Podstawowe czynności z tym związane możemy wykonać samodzielnie. To oczywiście mycie zębów pastą z fluorkami, używanie płynów do płukania i nitek dentystycznych. W gabinecie z kolei możemy m.in. pozbyć się kamienia, płytki bakteryjnej, skorzystać z fluoryzacji i lakierowania. Warszawa Wola i Kołodent to ta lokalizacja, gdzie stomatolog fachowo zajmie się każdym pacjentem i sprawnie przeprowadzi zabiegi profilaktyczne, higienizacyjne i poprawiające estetykę. Częstotliwość ich wykonywania uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim chodzi np. o nasze nawyki żywieniowe, częste picie kawy, palenie papierosów, dbałość przykładaną do wykonywania we własnym zakresie czynności higienizacyjnych, ale także od ogólnego stanu zdrowia czy występowania innych chorób, które mogą przekładać się na stan uzębienia i jamy ustnej.

Jeśli ktoś zastanawia się, który dentysta najlepiej zajmie się naszymi zębami, warto obrać kierunek Warszawa Wola. Tam właśnie mieści się Kołodent, gdzie specjaliści, bezstresowo i profesjonalnie, zadbają o nasz zdrowy uśmiech. W tym miejscu każdy stomatolog podchodzi do pacjenta indywidualnie, udzieli wszelkich wyjaśnień i porad, a w razie potrzeby wdroży spersonalizowany plan leczenia.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55