UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Licówki – sposób na piękny uśmiech

Licówki są uzupełnieniami kosmetycznymi, których zadaniem jest poprawa estetyki zębów głównie w odcinku przednim.  Celem licówek jest uzyskanie takiego koloru, kształtu i  położenia zębów, aby uzyskać najbardziej naturalny i estetyczny uśmiech wpasowany w twarz pacjenta.

Licówki są idealnym rozwiązaniem dla tych pacjentów, którzy nie są zadowoleni z koloru i kształtu swoich zębów. Co więcej, licówkami można przykryć naturalne uszkodzenia zębów np. pęknięcia  lub przebarwienia których nie można rozjaśnić innymi sposobami – np. zabiegiem wybielania.

Jeżeli przynajmniej jeden z poniższych problemów jest również Twoim, zachęcamy do rozważenia rozwiązania jakim są licówki.

Wskazania do wykonania licówek:
 • wydłużenie zębów zbyt krótkich lub startych
 • uszkodzenia struktur zęba  w różnym zakresie
 • wrodzone i nabyte zniekształcenia zębów, nierówne zęby
 • zmiana kształtu- zęby stożkowe, trójkątne, zbyt wąskie
 • zamykanie przerw , szpar między zębami
 • zamykanie czarnych, międzyzębowych trójkątów
 • korekta położenia zębów – wszelkiego rodzaju przekrzywienia, rotacje
 • złamania i ukruszenia pourazowe zębów
 • przebarwienia zębów, zmiana koloru
 • niekosmetyczne wypełnienia
Rodzaje licówek:

Licówki porcelanowe są wykonywane w laboratorium na podstawie wycisku. Uznawane są za najlepszą metodę rekonstrukcji estetycznej w odcinku przednim. Światło odbija się od licówki porcelanowej w taki sposób jak od naturalnego szkliwa, dzięki temu nie są one do odróżnienia od naturalnych zębów. Porcelana jest bardzo trwała, nie przebarwia się i nie chłonie barwników z pożywienia. Licówki porcelanowe nie są podatne na osadzanie się osadów i kamienia nazębnego tzn. że zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej pozwala cieszyć się nieustającym pięknym uśmiechem.

Licówki kompozytowe wykonywane są przez lekarza stomatologa podczas wizyty w gabinecie z wysokiej jakości materiału kompozytowego. Można dostosować ich barwę oraz kształt, tak aby idealnie dopasować je do potrzeb i zgryzu Pacjenta. Są jednak mniej estetyczne od licówek porcelanowych i są od nich mniej trwałe. Są alternatywą dla licówek porcelanowych lub mogą być etapem przejściowym.

Wykonanie licówek wymaga tylko niewielkiej ingerencji w tkanki zęba, a efekt uzyskiwany jest w bardzo krótkim czasie. Jest to najmniej  inwazyjna metoda pozwalająca na korektę koloru, kształtu i wielkości zębów. Licówki są wykonywane jedynie na przednią (wargową) ścianę zęba, bez naruszania pozostałych powierzchni.

Zalety licówek:
 • minimalna preparacja zęba
 • krótki czas metamorfozy
 • brak ingerencji w pozostałe części/ściany zęba
 • są niewidoczne i idealnie integrują się z pozostałym uzębieniem
 • zmiana wyglądu pojedynczego zęba, lub kilku zębów i polepszenie całego uśmiechu

Postępowanie kliniczne:

Pierwsza wizyta- konsultacja protetyczna

Niezbędna jest do przeprowadzenia wywiadu – określenia Twoich oczekiwań co do ostatecznego efektu oraz wykonania badania klinicznego i radiologicznego. Podczas tej wizyty dentysta wykonuje fotografie uzębienia, pobiera wyciski oraz ocenia wstępne potrzeby leczenia.

Technik protetyczny wykonuje z wycisków pobranych na pierwszej wizycie modele diagnostyczne, czyli odlew zębów. Następnie montuje je w artykulatorze oraz wykonuje na modelach diagnostyczny wax-up. Wax-up, czyli nawoskowanie modeli, jest zmianą kształtu, długości i wypukłości zębów  na modelach diagnostycznych, za pomocą specjalnego wosku. Wax-up daje możliwość pokazania pacjentowi na modelu planowanej zmiany. Możemy ten sposób uzyskać przybliżony efekt końcowy planowanego leczenia.

Druga wizyta – projekt twoich nowych zębów

Polega ona na  symulacji nowego wyglądu poprzez nałożenie mock-up na naturalne zęby pacjenta bez szlifowania. Mock-up to symulacja licówek wykonana w jamie ustnej pacjenta na podstawie wax-up. Na tym etapie planujemy materiałem tymczasowym licówki w jamie ustnej, dobieramy kolor i kształt. Jeśli Pacjent zgłosi jakiekolwiek uwagi – lekarz dokonuje poprawek. Jest to tymczasowa, szybka i bezinwazyjna  zmiana, która pozwala pacjentowi na ocenę metamorfozy. Zanim lekarz zdejmie mock-up wykonuje fotografie, które Pacjent dostaje po to, aby mógł przyjrzeć się nowemu wyglądowi zębów w domu oraz zasięgnąć opinii bliskich.

Jeśli efekt końcowy jest już ustalony, Pacjent oraz lekarz podejmują decyzję co do metody leczenia – czy będą wykonywane licówki kompozytowe czy porcelanowe. Jeśli zęby na których będą wykonywane licówki wymagają leczenia zachowawczego lub wybielania, rozpoczynamy od przeprowadzenia niezbędnych dodatkowych zabiegów.

Trzecia wizyta- w przypadku licówek kompozytowych

Podczas wizyty lekarz dentysta oczyszcza pastą zęby, na których będą wykonane licówki (tzw. polishing). Następnie wykonuje licówki kompozytowe, poprzez nakładanie estetycznego materiału kompozytowego naśladującego naturalne struktury zęba. Po kilku dniach od wizyty zapraszamy Pacjenta na kontrolę, korektę zgryzu oraz ostateczne polerowanie licówek.

Trzecia wizyta – w przypadku licówek porcelanowych

Podczas wizyty lekarz dentysta delikatnie szlifuje powierzchnię zębów i pobiera wycisk (masą protetyczną), na bazie którego technik protetyki wykonuje licówki. Ostatnim etapem tej wizyty jest założenie licówek tymczasowych.

Czwarta wizyta- w przypadku licówek porcelanowych

Lekarz zdejmuję licówki tymczasowe. Następnie na cement tymczasowy nakłada ostateczne licówki od technika, tak aby przed ostatecznym zacementowanie Pacjent mógł zobaczyć swój nowy uśmiech. Po akceptacji licówek przez pacjenta, lekarz cementuje je na cement ostateczny.

Licówki to obecnie najbardziej zaawansowana forma estetycznej korekty zębów. Pozwalają na uzyskanie pięknych i równych zębów, a ich kształt i kolor dobieramy do indywidualnych oczekiwań Pacjenta.

Ostateczny efekt zawiera korektę kształtu, nierówności, uszkodzeń czy przebarwień zębów zgodnie z życzeniem Pacjenta.

Piękny i zdrowy uśmiech to również większa pewność siebie, swoboda w rozmowach, szeroki naturalny uśmiech dlatego  coraz więcej osób decyduje się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Licówki to doskonała metoda na uzyskanie wymarzonego uśmiechu, która sprawdza się zarówno w przypadku młodych jak i dojrzałych Pacjentów, u kobiet jak i u mężczyzn.

Nasi Pacjenci wybierają licówki coraz częściej, ponieważ ich stosowanie pozwala na osiągniecie pięknego, estetycznego uśmiechu i zaskakujących efektów.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55