Estetyczny wygląd zębów nie musi wiązać się z poważniejszymi zabiegami stomatologicznymi. Ten upragniony cel da się osiągnąć bez konieczności działań protetycznych czy wykonywania implantów. Żeby móc pochwalić się pięknym i szerokim uśmiechem, w wielu przypadkach wystarczy wykonanie licówek.
Licówki w ostatnim czasie są bardzo popularne. Robi je sobie wiele osób, sporo też mówi się i słyszy na ich temat. Czasami jednak krążące informacje mogą być niepełne albo wręcz mylące. Dlatego na początek warto uporządkować wiedzę.
Czym są licówki?
Licówka to cienka nakładka, wykonana z porcelany bądź kompozytu, którą mocuje się na przedniej części lekko opracowanego zęba. To rozwiązanie, które szybko, łatwo i skutecznie eliminuje mankamenty estetyczne uzębienia. Do tego jest mało inwazyjne, bo często nie wymaga szczególnego przygotowania zęba albo jedynie ogranicza się do delikatnego wyszlifowania jego przedniej części.
Dzięki licówkom można zmienić odcień zęba i zakryć przebarwienia. Licówki pozwalają także zmienić kształt zęba – wydłużyć go, poszerzyć, zakryć nieestetyczne wypełnienia, zlikwidować szpary pomiędzy zębami itp.
Rodzaje licówek
Do najpopularniejszych licówek należą te, które wykonane są z porcelany (inaczej ceramiczne), a także kompozytowe, czyli z materiału, z którego robi się również wypełnienia stomatologiczne.
Licówki porcelanowe charakteryzuje największa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Są również bardzo estetyczne, ponieważ porcelana charakteryzuje się barwą zbliżoną do szkliwa, które naturalnie pokrywa zęby.
Licówki kompozytowe mają mniejszą trwałość niż ceramiczne, bo kompozyt jest bardziej podatny na przebarwienia i uszkodzenia. Jednak jeśli dojdzie do ich ukruszenia, da się je w łatwy sposób skorygować.
Jak zakłada się licówki?
Droga do pięknego uśmiechu zaczyna się od konsultacji stomatologicznej. W czasie tej wizyty wybiera się rodzaj i odcień licówki, wówczas powstaje też jej projekt, który później realizowany jest w laboratorium protetycznym. Wykonanie licówek nie zajmuje dużo czasu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie zęba do nałożenia licówki i ich cementowanie. Są to czynności bezbolesne, robione w znieczuleniu miejscowym.
Trzeba też pamiętać, że przed założeniem licówek zęby muszą być wyleczone, oczyszczone z osadów i kamienia. Rozległa próchnica, poważne wady zgryzu czy schorzenia przyzębia to przeciwskazania, żeby skorzystać z tej metody poprawy estetyki.
Co nam dają licówki?
Mówiąc najprościej, licówki to zdrowy i szeroki uśmiech, który naprawdę jest w zasięgu ręki. Licówki nie muszą być wykonywane na wszystkich zębach. Wszystko zależy od stanu i wyglądu uzębienia. Można np. ograniczyć się do zębów przednich, czyli tych, które podczas otwierania ust czy uśmiechu są najbardziej i najczęściej eksponowane.
Brzydkie zęby to dla wielu osób przyczyna kompleksów. Dzięki licówkom uzębienie nie będzie powodem do wstydu czy skrępowania. Wręcz przeciwnie, będzie można się nim pochwalić. W tym miejscu ukazuje się psychologiczny aspekt licówek, jako skutecznej metody na poprawę samopoczucia.
Każdy, kto chce uzyskać piękny i biały uśmiech, powinien rozważyć wykonanie licówek. Konsultacja w Kołodent to sposób, żeby sprawdzić, czy ta metoda jest dla nas. Jeśli tak, będąc w rękach specjalistów, łatwo osiągniemy upragniony cel.