UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Leczenie kanałowe. Jak przebiega i kiedy jest konieczne

leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to zabieg stomatologiczny, wokół którego narosło sporo mitów. Nierzadko można usłyszeć nieprawdopodobne historie, opowiadające o jego skomplikowaniu czy długim czasie, jaki trzeba na to poświęcić. Nieraz mowa o szeregu wizyt koniecznych, żeby kanałowo wyleczyć ząb, słyszy się o bólu z tym związanym albo słabych efektach tego zabiegu. Dlatego warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest, w jakich sytuacjach należy się na nie zdecydować, a także jak przebiega.

Wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego. Opierając się na zasłyszanych opowieściach sądzi, że wiąże się z bólem i często niezbyt dobrze rokuje.

Czym jest leczenie kanałowe

Zaczynając od początku, należy jasno powiedzieć, czym jest leczenie kanałowe. Przed tym jednak warto krótko przypomnieć budowę zęba. Tak więc składa się on z korony, znajdującej się nad linią dziąseł, a także korzeni, które umiejscowione są w kości szczęki. W korzeniach z kolei znajdują się kanały, a w nich tkanka nazywana miazgą. Jeśli dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi, czyli stanu, którego nie można wyleczyć środkami farmaceutycznymi, konieczne jest leczenie kanałowe. Zabiegi endodontyczne, bo tak fachowo je się określa, w Warszawie można przeprowadzić w Centrum Stomatologicznym „Kołodent”, które mieści się na Woli.

Jak przebiega leczenie kanałowe

Pierwszym krokiem jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, co pozwoli stomatologowi ocenić m.in. stan zmian chorobowych w zębie, liczbę kanałów, a także ich rozległość. Po tym pacjent dostaje znieczulenie, a lekarz oczyszcza, poszerza i opracowuje kanały. Używa do tego narzędzi endodontycznych albo lasera. Ponieważ średnica kanałów wynosi mniej niż milimetr, a długość kilkanaście milimetrów, często korzysta się z mikroskopu. W gabinetach używany jest także endometr, czyli przyrząd służący do pomiaru długości kanałów. Po oczyszczeniu kanały są odkażane, a następnie wypełniane specjalną substancją. Na koniec następuje odbudowa zęba, dzięki czemu odzyskuje naturalny wygląd i funkcje. Wszystkie czynności wykonuje się zwykle podczas jednej wizyty u stomatologa, a dzięki podaniu znieczulenia pacjent nie odczuwa bólu.

Niekiedy konieczne jest tzw. zatrucie zęba, co polega na nałożeniu na miazgę preparatu formaldehydu i leku znieczulającego. Celem tego zabiegu jest doprowadzenie do martwicy miazgi. W takim przypadku leczenie nie zamknie się podczas jednej wizyty, ale trzeba dwa lub trzy razy zawitać do gabinetu.

Wskazania do leczenia kanałowego

O tym, czy konieczne jest leczenie endodontyczne, każdorazowo decyduje stomatolog. Silny, długotrwały, pulsujący ból zęba – wzmagający się przy nadgryzaniu albo w reakcji na ciepłe bądź zimne jedzenie i napoje – może być sygnałem, że z miazgę dzieje się coś złego. Na pewno jest to moment, kiedy trzeba zgłosić się do dentysty. W stolicy najlepiej wówczas udać się do Centrum Stomatologicznego „Kołodent”, które znajduje się na Woli. Nieodwracalny stan zapalny miazgi może być spowodowany m.in. próchnicą, działaniem bakterii, urazami zęba albo uszkodzeniami mechanicznymi.

„Kołodent”, zlokalizowany na Woli w Warszawie, to miejsce, gdzie uzyskamy kompleksowe wsparcie stomatologiczne. Profesjonalny i doświadczony zespół przeprowadzi wszelkie niezbędne zabiegi, związane m.in. z leczeniem, higienizacją czy poprawą estetyki uzębienia.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55