UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Infiltracja odwapnień. Wzmocnij zęby i uchroń się przed dużymi problemami

infiltracja odwapnień warszawa kołodent

Choć nazwa może przywoływać skojarzenia z powieściami albo filmami szpiegowskimi, jest to ważny zabieg stomatologiczny. Warto się na niego zdecydować, bo zaniedbanie odwapnień zębów może doprowadzić do powstania dużych ubytków i rozwoju próchnicy.

Początek problemu z zębem może być niepozorny, a przez to łatwo go przeoczyć i zbagatelizować. Podobnie bywa z odwapnieniem, które ujawnia się wizualnie.

Objawy odwapnienia

Odwapnienie daje o sobie znać poprzez pojawienie się niewielkiej, białej plamki na zębie. Sprawę można uznać za kwestię estetyki i zlekceważyć, ale jest ona dużo poważniejsza. Przyczyną odwapnienia jest demineralizacja, ale też często zaburzenie równowagi flory bakteryjnej w jamie ustnej. Demineralizacja szkliwa, czyli wypłukiwanie związków wapnia, osłabia szkliwo, czyni je chropowatym, a przede wszystkim bardziej podatnym na próchnicę.

Dlaczego demineralizacja szkliwa jest niebezpieczna?

Demineralizacja na początku wydaje się problemem estetycznym. W pierwszej fazie można ją tak potraktować, bo warstwa zewnętrzna szkliwa – poza wyglądem – nie ulega zmianie, podobnie jak zębina. Jednak zmiany zachodzą w podpowierzchniowej warstwie szkliwa. Nie reagując na to i nie korzystając ze wsparcia stomatologa ryzykujemy, że dojdzie do próchnicy, która może zająć cały ząb.

Na czym polega zabieg?

Infiltracja odwapnień to zabieg bezbolesny, łatwy i szybki w przeprowadzeniu. Najpierw ząb jest oczyszczany przy pomocy pasty i szczoteczki. Następnie na jego powierzchnię stomatolog nakłada specjalny żel trawiący. Po tym ząb spłukiwany jest wodą, osuszany i poddawany dehydratyzacji, czyli otwarciu porów szkliwa, przez które usuwana jest woda znajdująca się w kanalikach szkliwa. Po takim przygotowaniu, na ząb nakładana jest płynna żywica infiltrująca. Pod jej wpływem przebarwienia staną się niewidoczne, a szkliwo całego zęba zyska jednolitą barwę. Powstaje wówczas również pewnego rodzaju izolacja, która chroni ząb przed działaniem kwasów i bakterii próchnicowych. Finalnym etapem zabiegu jest naświetlanie zęba stomatologiczną lampą polimeryzacyjną.

Przed zabiegiem warto na kilka dni zrezygnować z używania pasty do zębów zawierającej fluor należy, a po nim ściśle przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Pełny efekt podjętych działań widoczny jest po ok. 7 dniach.

Czas na konsultację

O tym, czy kwalifikujemy się do zabiegu infiltracji odwapnień decyduje stomatolog. Podczas konsultacji jest w stanie ocenić, czy występujący u nas problem to rzeczywiście demineralizacja szkliwa, w jakim stopniu nas dotknęła i jakie są możliwości, aby się jej pozbyć. Jeżeli lekarz stwierdzi, że mamy do czynienia z czymś poważniejszym, np. bardziej zaawansowaną próchnicą, wówczas zaleci podjęcie tradycyjnego leczenia zachowawczego albo założenia wypełnienia.

Bez względu, z jakim problemem zwracają się pacjenci, w Centrum Stomatologicznym Kołodent otrzymają kompleksowe i fachowe wsparcie. Dlatego jeśli zgłoszą się z zamiarem przeprowadzenia infiltracji odwapnień, a okaże się, że wymagają innej interwencji, bez problemu mogą z niej skorzystać. Szeroki zakres usług i doświadczenie personelu sprawia, że klienci bezstresowo przechodzą zabiegi, które przywracają im uśmiech na ustach.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55