UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Implanty. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

implanty

Implanty zębów to sprawdzone rozwiązanie, od wielu lat stosowane w stomatologii. Wokół nich narosło jednak wiele mitów, rozpowszechniane są półprawdy czy niesprawdzone teorie. Dlatego też niejedna osoba zastanawia się, czym tak naprawdę są implanty, kto może lub powinien zdecydować się na tę opcję, jak się je wstawia i jak się później z nimi funkcjonuje.

Wszystko najlepiej zacząć od początku, dlatego żeby wiedzieć dokładnie o czym mowa, warto uświadomić sobie, czym są implanty.

Co to jest implant zęba?

Implanty zębów zwykle porównuje się do śrubek albo wkrętów, ale w rzeczywistości nimi nie są. Implant zastępuje korzeń zębowy, na którym wykonuje się łącznik i koronę. Najpopularniejszym materiałem, z którego robione są implanty, jest tytan. To materiał niezwykle wytrzymały i nie wywołujący alergii. Implanty powstają również z tworzywa ceramicznego. Powierzchna implanta jest matowa, posiadająca pory, żeby dobrze zrastać się z naturalną tkanką. Dzięki temu implant jest stabilny i można na nim osadzać koronę albo nawet cały most.

Kto może mieć implant?

Dobra wiadomość dla borykających się z problemem braku zębów jest taka, że implanty to rozwiązanie możliwe do zastosowania u wielu osób i jest niewiele ograniczeń czy przeciwwskazać, żeby je wykonać. Jest to opcja zarówno dla tych, którzy stracili jeden ząb, jak też dla pacjentów, którym brakuje większej liczby zębów. Dolną granicą wieku jest ok. 20 lat, co wynika z zakończeniem rozwoju kośćca. Górnej granicy w zasadzie nie ma. Istotny jest także ogólnie dobry stan zdrowia, a w przypadku występowania ewentualnych przewlekłych schorzeń ich prawidłowe leczenie.

Wszczepienie implantu lub implantów pozwala odbudować pojedynczy ząb, kilka leżących obok siebie, a nawet poważnych braków w uzębieniu. Co ważne, liczba implantów może być mniejsza od liczby odtwarzanych zębów.

Jak wygląda wszczepienie implantu?

Zabieg poprzedzany jest szczegółową diagnostyką. Składa się na nią m.in. tomografia trójwymiarowa szczęki czy skan wewnątrzustny. W ten sposób ustala się optymalne miejsce na wszczepienie. Dzięki temu można precyzyjnie i bezpiecznie zaplanować i przeprowadzić wszystkie czynności, których efektem jest implant, na którym odbudowywany jest ząb. Wizyta związana ze wstawieniem implantu nie zajmuje dużo czasu i trwa ok. godziny. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, a w przypadku jednoczesnego wszczepienia kilku implantów można zastosować znieczulenie ogólne. Koszt zabiegu w Kołodent zaczyna się od 3 tys. zł za implant.

Jak dbać o implanty?

Implanty i postawione na nich korony nie są podatne na próchnicę. Szkodzi im jednak płytka bakteryjna, dlatego trzeba pamiętać o dokładnej i regularnej higienie jamy ustnej. Należy także zwracać szczególną uwagę na stan dziąseł i uważać, żeby nie doszło do stanów zapalanych, które mogą wniknąć w głąb, w stronę implantu.

Oprócz odpowiednich nawyków i dbałości o uzębienie, dziąsła czy jamę ustną, potrzebne jest wsparcie specjalistów. Stąd też nie można zapominać o regularnych kontrolach u stomatologa, który może szybko dostrzec wszelkie nieprawidłowości czy oznaki stanu zapalnego, a w związku z tym podjąć odpowiednie leczenie. Taką kompleksową opiekę, od konsultacji w sprawie implantów po okres, kiedy już je mamy, zapewnia Kołodent.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55