UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Dbaj o plomby, pamiętaj o regularnych kontrolach

plomby kontrola stomatologiczna kołodent warszawa

Współczesne wypełnienia stomatologiczne są wytrzymałe, o wysokiej trwałości i mogą służyć przez długie lata. Jeżeli jednak mamy w zębie starszą plombę albo dzieje się z nią coś niepokojącego, nie ma co zwlekać. Warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, bo zaniedbania mogą mieć przykre konsekwencje.

Nasze zęby dają nam często sygnały, że dzieje się z nimi coś złego i wówczas należy to skontrolować. Są też sytuacje, gdy na pozór wszystko jest w porządku, ale mimo to warto profilaktycznie udać się do stomatologa.

Ból zęba

Ból zaplombowanego zęba to bardzo wyraźny i jasny sygnał, że trzeba wybrać się do gabinetu stomatologicznego. W takiej sytuacji często wypełnienie się wymienia, bo w zębie może dochodzić do rozwoju próchnicy.

Pęknięcia, uszczerbienia i wykruszenia

Plomby z czasem mogą pękać, uszczerbiać się i wykruszać. Swoje robi czas, ale także np. jedzenie określonych potraw (słonych, pikantnych czy słodkich), gryzienie twardych rzeczy (orzechów czy pestek owoców) albo zgrzytanie zębami. Uszkodzenia nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego stan zębów należy regularnie kontrolować w gabinecie.

Nadwrażliwość zębów

Jest to kolejny sygnał, że z zaplombowanym zębem może dziać się coś niedobrego. Dyskomfort albo przeszywający ból podczas picia i jedzenia zimnych, gorących, słodkich albo słonych napojów i potraw to wyraźny znak, że powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Przebarwienia

Ciemniejąca czy żółknąca plomba albo przebarwienia samego zęba to też sygnały, które mówią, że powinniśmy skontrolować uzębienie. Nie musi być to jednoznaczne z koniecznością wymiany wypełnienia, ale dobrze, żeby rzetelnie ocenił to specjalista.

Wiek plomby

Wypełnienia, które aktualnie są wykorzystywane w stomatologii, charakteryzuje trwałość i duża wytrzymałość. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej mogą służyć nam długie lata. Jednak nasze zęby narażone są na działanie różnorodnych czynników – np. cukrów czy kwasów zawartych w żywności, uszkodzeń mechanicznych czy ścieranie. To wszystko sprawia, że może dojść do rozszczelnień plomby albo naruszenia jej struktury, co nieraz prowadzi do rozwoju w zębie wtórnej próchnicy. Dlatego też w trosce o swoje uzębienie należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i sprawdzać stan, w jakim są nasze zęby. Częstotliwość wizyt powinna być tym większa, im dłuższy czas minął od założenia wypełnienia.

Twoje zęby w najlepszych rękach

Powyższe wskazówki to podstawowe punkty, które powinniśmy uwzględniać na co dzień. Stara zasada mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego samokontrola i regularne konsultacje ze specjalistami to sposób, żeby uniknąć poważniejszych konsekwencji. Z zębami nie ma żartów, bo błędy czy zaniechania mogą skończyć się bólem, kosztownym albo długotrwałym leczeniem, a w skrajnych przypadkach nawet usunięciem problematycznego zęba.

Centrum Stomatologiczne Kołodent to miejsce, gdzie kompleksowo można zadbać o uzębienie. Szeroki przekrój usług i dostępność specjalistów różnych dziedzin to gwarancja najwyższej jakości – zarówno jeśli chodzi o profilaktykę, jak i pomoc w przypadku różnorodnych problemów czy schorzeń.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55