Czym jest bruksizm?
Bruksizm to ogólne pojęcie definiujące dzienną i nocną aktywność parafunkcjonalną zębów obejmującą mimowolne, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Ma ono zazwyczaj miejsce w czasie nocnego odpoczynku.
Zgrzytanie lub zaciskanie zębów samo w sobie jest trudne do wykrycia. W większości przypadków osoby borykajace się z bruksizmem nie zdają sobie z tego sprawy, dopóki nie zwróci im na to uwagi zaniepokojony partner albo stomatolog, który w trakcie rutynowej konsultacji zauważy symptomy charakterystyczne dla choroby.
Wyróżniamy dwie formy : bruksizm dzienny i bruksizm nocny. Niektórzy pacjenci mają skłonność do bruksizmu wynikającego z napięcia nerwowego w ciągu dnia, inni natomiast przejawiają tę aktywność podczas snu. U osób dorosłych może występować bruksizm dzienny, nocny lub połączenie obu tych form. Dzieci natomiast zgrzytają tylko w nocy.
Przyczyny bruksizmu
Najczęstszą przyczyną zgrzytania i zaciskania zębów są intensywne skurcze mięśni twarzy, kontakty przedwczesne zębów, a jednym z głównych powodów jest stres. Dużo rzadziej przyczyną są wady zgryzu. Prowadzone statystyki wykazują, że w ten sposób odreagowuje stres ponad 60% dorosłych oraz około 30% dzieci. Przypadłość ta dotyczy w największym stopniu osób w wieku od 25 do 45 roku życia.
Bruksizm często nazywany jest chorobą cywilizacyjną, ponieważ począwszy od lat 90-tych liczba diagnozowanych przypadków systematycznie wzrasta. Wzrost ten tłumaczy się stresującym trybem życia. Bruksizm to przypadłość, którą należy skonsultować ze stomatologiem.
Czy choruję na bruksizm?
Często pierwszym symptomem bruksizmu są uporczywe bóle głowy, twarzy lub uczucie ciągłego szumu oraz dyskomfortu w uszach. Może się także pojawić nadwrażliwość zębów. Zazwyczaj problem zaciskania oraz zgrzytania zębami pojawia się u osób dorosłych i prowadzi do systematycznego ścierania własnych zębów.
Podczas ataku bruksizmu dochodzi do tarcia powierzchni zębów, w konsekwencji powodując ich rozchwianie oraz pękanie szkliwa. Zaciskamy szczęki nawet 10 razy silniej niż wtedy, gdy gryziemy coś twardego, dlatego zdarza się, że zęby po prostu się łamią.
Osoby cierpiące na bruksizm często zauważają, że ich szczęki są bardziej kwadratowe, masywniejsze niż przed zaistenieniem choroby. Dzieje się tak z powodu wzmożonego napinania żwaczy podczas zgrzytania lub zaciskania zębów, które są głównymi mięśniami odpowiedzialnymi za żucie.
OGÓLNOUSTROJOWE OBJAWY BRUKSIZMU:
- bóle głowy
- bóle karku, pleców, barków
- bóle ucha, zaburzenia słuchu, szumy uszne
- zaburzenia w produkcji śliny przez gruczoły ślinowe
- bóle gałek ocznych
OBJAWY ZE STRONY MIĘŚNI TWARZY I OBRĘCZY BARKOWEJ:
- przerost mięśnia żwacza
- bolesność w okolicy przyczepów mięśni żwacza
- wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej, szczególnie mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego
- bóle obręczy barkowej
- bóle szczęki
OBJAWY ZE STRONY JAMY USTNEJ:
- ścieranie się zębów
- zaniki przyzębia
- częste krwawienie przy myciu zębów
- pękanie szkliwa
- nadwrażliwe dziąsła, zęby
- przygryzanie policzków
- zaburzenia w produkcji śliny
- łamanie się oraz wypadanie zębów
- problemy z żuciem
- częste stany zapalne w jamie ustnej
OBJAWY ZE STRONY NARZĄDÓW WZROKU I SŁUCHU:
- ból w okolicy oczodołów
- nieostrość widzenia
- szumy uszne
- ból uszu
- zaburzenia równowagi
- problemy ze słuchem lub jego uszkodzenie
Czym skutkuje nieleczony bruksizm?
Skutki schorzenia bywają bardzo dolegliwe. Począwszy od poważnego uszkodzenia zgryzu (z prawie całkowitym starciem zębów), poprzez zniszczenie tkanki dziąseł, aż po poważne uszkodzenia żuchwy.
Mogą to być także:
- zaawansowane starcie powierzchni zębów, które stają sie łamliwe lub pękają
- rozchwianie, ruchomość zębów, które w konsekwencji wypadają z dziąseł
- zapalenie miazgi zęba
- bolesne wybroczyny na błonie śluzowej policzków, języku oraz innych nadgryzanych częściach jamy ustnej
- chroniczny ból szczęki, żuchwy
- trzaskanie, przeskakiwanie żuchwy przy szerszym otwieraniu ust
- przerost mięśni twarzy, szyi
- długotrwały ból szyi, barków, kręgosłupa
- zaburzenia równowagi
- szum, ból w uszach
Jak leczy się bruksizm?
Odpowiednie leczenie jest uzależnione od stopnia uszkodzenia zębów oraz przyczyny występowania problemu. Właściwym dla leczenia bruksizmu jest lekarz stomatolog, protetyk, który jest w stanie właściwie zdiagnozować chorobę i przeprowadzić właściwe leczenie.
W przypadku wystąpienia dolegliwości będących następstwem bruksizmu, pacjent powinien spać w ochronnej szynie. W naszej klinice lekarz bada warunki zgryzowe pacjenta i dokonuje kwalifikacji do leczenia indywidualną szyną zębową. Jest to indywidualnie zaprojektowana, wykonana na podstawie indywidualnego wycisku, dostosowana przez protetyka podczas wizyty bezbarwna nakładka, którą zakłada się na zęby. Zadaniem szyny jest ochrona zębów przed tarciem.
Ścieranie zębów to poważny problem, z którym trafiają pacjenci do naszej kliniki. Wszystkie przypadki z jakimi się spotykamy u naszych pacjentów rozwiązujemy indywidualnie przywracając estetyczny wygląd zębów oraz naturalny uśmiech i kolor zębów.
Leczenie starcia zębów jest tym prostsze im wcześniej się je rozpocznie. Kiedy zauważamy, że nasze zęby są bardzo krótkie w wyniku długotrwałego tarcia, również może być leczone z powodzeniem. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala na pomoc każdemu pacjentowi.