UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Wykrywanie i leczenie próchnicy zębów

próchnica zębów
Próchnica zębów – choroba zakaźna


Zdrowe zęby to zdrowy organizm – próchnica może przyczyniać się do rozwoju innych chorób, dlatego tak ważne jest zadbanie nie tylko o ładny wygląd, ale też o zdrowie swoich zębów.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że próchnica – podobnie jak wszystkie inne schorzenia wywoływane przez bakterie – jest chorobą zakaźną. Co więcej, można się nią zarazić w bardzo prozaicznych sytuacjach. Szkodliwe drobnoustroje przedostają się do jamy ustnej drugiej osoby wraz ze śliną oraz resztkami pożywienia, więc zakażeniom sprzyjają m.in. pocałunki lub korzystanie z tych samych sztućców czy szklanek. Szczególnie narażone na zakażenie są niemowlęta oraz małe dzieci, zaś bakterie przekazują im rodzice i opiekunowie. Dochodzi do tego np. wtedy, gdy mama próbuje jedzenia przed podaniem go maluchowi, aby sprawdzić, czy nie jest zbyt gorące, oblizuje łyżeczkę lub smoczek przed włożeniem go dziecku do buzi. Groźne jest również lekceważenie próchnicy u dzieci z chorymi zębami mlecznymi. Jeśli schorzenie nie zostanie wówczas wyleczone, zainfekowane mleczaki mogą zarazić pojawiające się zęby stałe.

Wykrywanie próchnicy zębów


Jakie są widoczne objawy próchnicy? W pierwszej fazie próchnica objawia się najczęściej w postaci plamek, właściwie niewidocznych gołym okiem dla pacjenta. Następnie plama może ulec przebarwieniu zmieniając kolor na ciemniejszy. Na etapie plamy jeśli udamy się na kontrolę, wystarczy że lekarz dentysta oczyści szczoteczką to miejsce, a następnie pokryje je związkiem fluoru. Dlatego należy pamiętać o systematycznych kontrolach stomatologicznych, które w naszej klinice wykonujemy bezpłatnie.

Następnym etapem jest próchnica szkliwa (najbardziej zewnętrzna część korony zęba), a następnie bakterie atakują zębinę (główną tkankę zęba położoną pod szkliwem), sprawiając, że stanie się ona miękka i odwapniona. W rezultacie w zębie pojawi się ubytek (dziura). Wtedy dentysta musi usunąć chorą tkankę „próchnicę”, a potem wypełnić ząb odpowiednim materiałem. Pamiętajmy próchnica jest procesem przewlekłym(rozwija się w czasie), dlatego im wcześniej wykryta tym mniej inwazyjne leczenie.

Leczenie próchnicy zębów

Leczenie próchnicy obejmuje oczyszczenie zęba z próchnicy, a następnie wypełnienie ubytku materiałem.
Dziedzina obejmująca leczenie próchnicy to stomatologia zachowawcza. Ofertę stomatologii zachowawczej w Kołodent kierujemy do osób w każdym wieku. Do leczenia wykorzystujemy najwyższej klasy wypełnienia renomowanych producentów, gwarantując wysoką jakość i trwałość wykonanych wypełnień. Zapewniamy także znieczulenie i bezwiertłowe leczenie, dzięki którym leczenie jest bezbolesne.

Nasi lekarze dentyści wykonują wypełnienia zarówno w zębach mlecznych i stałych materiałem odpowiednio dobranym do indywidualnej sytuacji.
Dla dzieci mamy do dyspozycji kolorowe wypełnienia, które mogą być atrakcją oraz zachętą do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Stosuje się je do wypełniania ubytków w zębach mlecznych.

Nieleczona próchnica

Co dzieje się gdy nie wykryjemy próchnicy na czas? Najczęściej wtedy zaczynamy odczuwać ból lub pojawia się nadwrażliwość na temperaturę lub cukry. Kiedy wystąpią powyższe objawy, i nie zgłosimy się na czas do lekarza dentysty może dojść do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Od tej pory leczenie staje się dużo bardziej skomplikowane. Dentysta przystępuje wtedy do leczenia kanałowego (endodontycznego). W najgorszym przypadku, jeśli stan zęba nie pozwala już na leczenie kanałowe, ząb należy poddać ekstrakcji (usunięciu). Zalecane jest wtedy leczenie implantologiczne polegające na wszczepieniu implantu w kość w miejsce utraconego zęba.

Jeśli widzisz u siebie objawy próchnicy – nie wahaj się i zgłoś się do Kołodent. W naszej klinice pracujemy na wysokojakościowych i wysoko estetycznych materiałach, posiadamy najnowocześniejszy sprzęt a także wysokokwalifikowaną kadrę lekarską.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55