Implanty zębów to bardzo dobre i trwałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy borykają się z ubytkami uzębienia. Trwałe, nie znaczy jednak wieczne i niezniszczalne. Ząb osadzony na implancie, podobnie jak ten naturalny, narażony jest na uszkodzenia. Zazwyczaj to od nas zależy, czy obchodzimy się z nim należycie i nie stwarzamy warunków, żeby pojawił się problem. Nieraz łatwo o tym zapomnieć, dlatego warto wiedzieć, jak obchodzić się z implantami, żeby dobrze nam służyły i nie stały się źródłem kłopotów.
Implant zastępuje utracony korzeń zębowy. Dzięki temu można na nim odbudować ząb. Implanty wykonane są z tytanu bądź tworzywa ceramicznego. Kiedy znajdują się w naszej szczęce, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Higiena jamy ustnej
Przy implantach, podobnie jak w przypadku posiadania naturalnych zębów, kluczowe jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Bo choć implantom i postawionym na nich koronom nie grozi próchnica, nadal trzeba uważać na niekorzystne działanie bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Powodują one powstawanie płytki bakteryjnej, która może doprowadzić do zapalenia błony śluzowej czy innych infekcji. Mogą one objąć dziąsła, a także wniknąć w głąb, w kierunku tkanek kostnych. Żeby temu zapobiec, trzeba regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie, dokładnie szczotkować zęby. Warto również nitkować przestrzenie międzyzębowe i płukać jamę ustną odpowiednimi preparatami.
Uważaj na twarde
Po wszczepieniu implantu i założeniu na nim korony należy, przynajmniej przez kilka miesięcy, unikać gryzienia twardych produktów spożywczych. Z naszej diety wykluczamy m.in. orzechy, chrupiące pieczywo, grzanki czy twarde warzywa. Wszystko po to, aby miejsce wszczepienia się zagoiło, a sam implant zrósł się z kością. Jeżeli ząb na implancie będzie poddawany silnym naciskom związanym z gryzieniem twardej żywności, możemy nabawić się kłopotów. Pierwszym problemem może okazać się wydłużony proces gojenia. Poważniejszym zagrożeniem jest negatywny wpływ na zrastanie się implantu z tkanką kostną, które oprócz tego, że potrwa dłużej, może również przebiec nieprawidłowo. Implant źle zrośnięty z kością to ryzyko jego uszkodzenia, a w konsekwencji konieczność usunięcia.
Wystrzegaj się złych nawyków
Żeby skorzystać z zabiegu wszczepienia implantu, jaki oferuje m.in. Kołodent, nie można palić papierosów. Ci, którzy lubili „puścić dymka” i rzucili palenie, nie mogą wrócić do nałogu. Dym zawiera wiele toksyn, które niszczą tkankę jamy ustnej, przyczyniają się do wzrostu szkodliwej flory bakteryjnej i zakłócają wydzielanie śliny. To wszystko przekłada się na pogorszenie stanu uzębienia – zarówno swojego, jak i tego, które zostało odbudowane na implantach. Pamiętać należy również, że niekorzystny wpływ na zęby wywiera także alkohol.
Kiedy mamy implanty, nie możemy zaniedbywać higieny jamy ustnej, musimy prowadzić zdrowy tryb życia, jeść wartościowe posiłki i najlepiej zrezygnować z używek. Konieczne są także regularne wizyty u dentysty. W Warszawie doskonałym miejscem, gdzie specjaliści zajmą się naszym uzębieniem jest Wola i mieszczące się tam Centrum Stomatologiczne Kołodent.